Lidé v první polovině prodlouženého velikonočního víkendu porušovali opatření proti šíření koronaviru častěji než v jiné dny. Policisté na Twitteru uvedli, že během svátků zatím denně řešili asi šest set přestupků, což je o polovinu víc než obvykle. V Česku stoupl počet lidí s prokázaným onemocněním COVID-19 na 5952, celkem 138 lidí zemřelo.
Policisté se v první polovině Velikonoc nejčastěji setkávali se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že lidé nosili roušky na krku a nezakrývali si s nimi ústa a nos. Policisté ale současně ocenili, že lidé omezili výlety do turisticky atraktivních míst.
Také podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly lidé o Velikonocích zřejmě reagovali na dosavadní vývoj pandemie. „Když se populace dozvěděla, jakým způsobem jsme na tom epidemiologicky, že křivka je poměrně příznivá, že se podařilo epidemii zastavit v explozivní fázi, bohužel došlo k tomu, že se lidé začali chovat naprosto nestandardně. Je to rizikové,“ podotkl s tím, že následky Velikonoc by se na počtu lidí s prokázanou nákazou mohly projevit po příštím víkendu.
ct24.ceskatelevize.cz
Back to Top