Slzy, hněv a kritika. Tak by se dal popsat emocemi nabitý projev švédské aktivistky Grety Thunberg, který pronesla před světovými lídry na klimatickém summitu OSN, dne 23. 9. 2020. „Tohle je celé špatně. Neměla bych tu být, měla bych být ve škole na druhé straně oceánu,“ zahájila svou předem připravenou řeč šestnáctiletá školačka. „Svými prázdnými slovy jste mne připravili o dětství a mé sny,“ vyčetla lídrům se slzami v očích. 
Jméno Thunberg je synonymem boje za záchranu planety a také je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jehož vznik inspirovala. Pro tisíce mladých školáků a studentů po celém světě se stala vzorem v postoji k budoucnosti planety, řadě politiků je naopak trnem v oku. Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunberg, dostala také ocenění  časopisu Time — nejvlivnější osobnost roku 2019. Se svými klimatickými protesty začala v srpnu 2018. 
Na výše zmíněný klimatický summit OSN v New Yorku se Greta Thunberg vypravila dne 14. 8. 2019 na závodní jachtě, která je poháněna pouze elektřinou. Rozhodla se tak v rámci dlouhodobého boje s emisemi skleníkových plynů. Z mnoha stran se ale ozvaly hlasy kritiků.
seznamzpravy.cz
Back to Top