Australský kontinent pohltil ničivý oheň. Na závěr nejteplejšího a nejsuššího roku v historii měření se obvyklá sezona požárů změnila v peklo, na které hasičům a armádě nestačí síly. Hořet začalo dříve a požárů je více než jindy touto dobou. Na pomoc kontinentu posílá peníze celý svět, včetně filmových hvězd a známých sportovců. Ekologové z Univerzity v Sydney a australská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) odhadují, že požáry zahubily už více než miliardu zvířat. 
Sezóna požárů v Austrálii na přelomu let 2019 a 2020 (kdy je na jižní polokouli léto) zasáhla do ledna 2020 plochu 186 260 km², a to především v jihovýchodní části země (ve státech Victoria a Nový Jižní Wales). Během požárů bylo zničeno přes 2500 budov, vč. 1300 obytných domů a zemřelo 33 lidí, řada dalších byla nezvěstná. Požáry donutily vládu státu Nový Jižní Wales vyhlásit stav nouze a australskou armádu povolat rezervisty do boje s ohněm. Požárům předcházely rekordně vysoké teploty a sucho, které postihlo Austrálii. 
Kvůli požárům patří nyní australská města mezi ta s nejvíce znečištěným vzduchem. Největší a nejlidnatější Sydney je momentálně městem s nejhorším ovzduším na planetě. Už přes měsíc je tam míra znečištění za hranicí nebezpečnou pro lidské zdraví. Červeno-oranžové podnebí společně s kouřem byli na denním pořádku i během denního světla.
zpravy.aktualne.cz
Back to Top