Vláda dne 24. 4. 2020 schválila materiál ministerstva zdravotnictví, na základě kterého požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dne 23. 4. 2020 vládní představitelé uvedli, že chtějí prodloužení nouzového stavu do 25. května, aby bylo možné zachovat restriktivní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. 
V současné době platí nouzový stav do 30. 4. 2020. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že si další pokračování nouzového stavu nepřeje, naopak Jan Hamáček (ministr vnitra) apeloval na jeho zachování. Poté, co Městský soud v Praze zrušil mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví jako nezákonná a uvedl, že je vláda měla přijmout podle krizového zákona, se kabinet shodl na tom, že o prodloužení nouzového stavu požádá. 
Nouzový stav v Česku platí od 12. března, sněmovna ho už jednou prodloužila do konce dubna. Pro další prodloužení nouzového stavu je opět nutný souhlas sněmovny. Následně nouzový stav trval až do 17. 5. 2020 a stal se tedy nejdelším nouzovým stavem v historii České republiky.
irozhlas.cz
Back to Top