Už 13 let tvoří Český Těšín a polský Těšín vlastně jedno město. Koronavirová krize a uzavření státních hranic ho ale znovu rozdělily na dvě oddělené části. Místní se s tím vypořádávají po svém: přes řeku si posílají vzkazy.
„Tęsknie za Tobą Czechu. Stýská se mi po tobě, Čechu.“ Text oboustranného banneru, který se v pátek objevil u řeky Olše na polské straně rozděleného města. Stojí za ním dvojice místních obyvatel, která tak chce do Česka vzkázat o smutku nad nečekanou a náhle omezenou možností kontaktu s českými přáteli. Nápad vznikl při diskusi na Facebooku. „Na české straně města zůstalo hodně Poláků, kteří si tam pronajímají bydlení nebo tvoří polsko-české rodiny. Kulturní život, který společně v příhraničí tvoří Češi a Poláci, najednou potkala v současnosti už nepředstavitelná překážka – hranice.“ napsal Seznam Zprávám iniciátor akce Stefan Mańka.
Česká reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Přímo naproti polskému transparentu se na českém břehu Olše objevil transparent se srdíčky a polským nápisem „I mně po Tobě, Poláku“.
seznamzpravy.cz
Back to Top